Dbanie o ogród to podstawowa czynność obejmująca każdego mieszkańca domu jednorodzinnego. Przygotowanie posesji do wiosny, regularne dbanie w trakcie sezonu oraz odpowiednie zabezpieczenie przed zimą – tak prezentuje się bardzo skrótowy harmonogram prac wszystkich domowników. Niemniej jednak, do wykonania poszczególnych zabiegów potrzebne są odpowiednie sprzęty i urządzenia. Poniższy artykuł ma na celu wskazanie zarówno tych niezbędnych, jak i mniej koniecznych choć wciąż bardzo przydatnych maszyn do pielęgnacji ogrodu. Zapraszamy!

Kosiarka – must have każdego ogrodu

Zadając pytanie dotyczące najpopularniejszej pracy ogrodowej, zdecydowana większość osób wskazałaby na koszenie. To czynność, którą każdy z nas wykonuje co najmniej kilka razy w roku. Zwiększona częstotliwość wykonywania tej pracy występuje oczywiście w okresie letnim, kiedy to podcinanie źdźbeł może następować nawet tydzień po tygodniu.

Do tego zabiegu potrzebna jest jednak kosiarka. To sprzęt, który niewątpliwie warto dopasować do stylu swojego ogrodu. Mowa tutaj oczywiście o jego wielkości, a także o ukształtowaniu terenu. Do bardziej wymagających ogrodów zaleca się oczywiście kosiarki spalinowe, natomiast w przypadku mniejszych działek wybór pada zazwyczaj na wersje elektryczne bądź akumulatorowe.

Dmuchawa do liści – niezbędna przy zachowaniu porządku

Zabezpieczenie trawnika przed zimą i zachowanie jego estetycznego wyglądu w okresie wiosennym, wiąże się z koniecznością usunięcia opadających liści z powierzchni murawy. To niezwykle istotne, gdyż pozostawienie takich „odpadów” na czas zimy może doprowadzić do drastycznego pogorszenia stanu całego trawnika. Alternatywą dla grabi i wielu godzin spędzonych na wykonywaniu tej czynności są maszyny ogrodnicze w postaci dmuchaw czy odkurzaczy do liści.

Pilarka łańcuchowa – narzędzie do podcinania gałęzi drzew

Obecność pilarki łańcuchowej powinna być dostrzegalna w niemal każdym garażu. To sprzęt niewątpliwie przydający się szczególnie zimą, gdy należy obciąć uschnięte gałęzie drzewek i krzewów. Niemniej jednak, latem może pełnić funkcję sprzętu budowlanego, gdzie sprawdzi się w docinaniu drewnianych elementów na wymiar.

Rozdrabniacze do gałęzi – mniej konieczne choć często przydatne urządzenia

Zalegające gałęzie w ogrodzie to rzecz, która niekoniecznie cieszy domowników. Oczywiście, w przypadku posiadania kominka czy pieca na drewno taki asortyment uda się wykorzystać. Kiedy natomiast nie ma co z takim drewnem zrobić, można pozbyć się go poprzez włączenie rozdrabniacza do gałęzi. Taka maszyna z drzewa zrobi wióry, które okażą się chociażby świetną rozpałką do grilla.

Sprzęty niezbędne w każdym ogrodzie – które z nich warto mieć na wyposażeniu?

Aeratory i wertykulatory – sprzęty pomocne w pielęgnacji murawy

Trzeba przyznać, że prac ogrodowych związanych z trawnikiem jest mnóstwo. Nie dotyczą one wyłącznie koszenia, ale również dbania o poprawny rozrost i stan samej murawy. Do osiągnięcia świetnego efektu wizualnego powinno stosować się aeratory i wertykulatory. Będą one w stanie wyzbyć się martwej darni, a także umożliwić zdrowy rozrost dopiero co wybijającym się na powierzchnię źdźbłom.