Jeśli planujesz remont domu, to koniecznie poznaj 5 najważniejszych rzeczy, które pomogą Ci przejść przez ten proces bez stresu.

Zacznij od budżetu

Jak w przypadku każdego większego projektu, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest ustalenie budżetu na remont. Podczas procesu renowacji mogą pojawić się nieprzewidziane okoliczności, jednak posiadanie orientacyjnego kosztorysu pomoże zaplanować z wyprzedzeniem koszty materiałów i robocizny.

5 najważniejszych rzeczy, które należy rozważyć przed rozpoczęciem remontu

Oceń swoje oczekiwania

Należy również określić, jakie konkretne obszary domu lub mieszkania chcesz odmienić. Na przykład, jeśli chcesz tylko szybko odnowić kuchnię, wystarczy kilka zmian aranżacyjnych, które osiągniesz przez wymianę szafek oraz blatów.

Jeśli natomiast chcesz stworzyć więcej przestrzeni w swoim domu, konieczna może okazać się gruntowna przebudowa jego konstrukcji - na przykład przez podniesienie poddasza.

Ocena własnych oczekiwań pomoże Ci w planowaniu kolejnych kroków.

Zastanów się nad terminem remontu

Na przykład, jeśli remontujesz kuchnię, zastanów się, jak długo potrwa, zanim będziesz mógł ponownie zacząć korzystać ze znajdujących się tam urządzeń. Czy będziesz mieć dostęp do mikrofalówki lub kuchenki? Czy w tym czasie trzeba będzie zamawiać jedzenie? Czy jest jakiś sposób na szybsze wykonanie najważniejszych prac?

Dobrym pomysłem jest planowanie remontu na okres wakacji. Wówczas nie ma konieczności korzystania z pomieszczeń oraz urządzeń domowego użytku.

Zatrudnij ekipę, któremu możesz zaufać

Jest to najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać, przystępując do realizacji jakiegokolwiek projektu budowlano-remontowego. Potrzebujesz profesjonalistów, którzy wykonają pracę jak należy, nie pójdą na skróty i będą dbać o Twój najlepszy interes. Pamiętaj, że najprawdopodobniej będziesz spędzać z tymi ludźmi więcej czasu niż z członkami własnej rodziny (a na pewno więcej, niż byś chciał), więc upewnij się, że dobrze się przy nich czujesz.

Remonty przeprowadzane samodzielnie nie zawsze są tańsze

Sumaryczny czas poświęcony na wykonanie prac oraz koszty narzędzi i materiałów często oznaczają, że nie zaoszczędzisz pieniędzy, wykonując wszystkie prace budowlane samodzielnie. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi do realizacji prac remontowo-budowlanych. W praktyce może okazać się, że sam zakup odpowiedniego sprzętu to wydatek na poziomie kilkuset złotych - podczas, gdy zatrudnienie profesjonalnej ekipy kosztowałoby około 2000 złotych. Jeśli więc zamierzasz samodzielnie wyremontować dom lub mieszkanie, w pierwszej kolejności przelicz, czy rzeczywiście się to opłaca.