Budowa domu z drewna - jakie są zalety?

Nasze porady

20-04-2022

Domy z drewna stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Czy są one przyjazne dla środowiska? Czy domy drewniane są trwalsze? Jak kształtują się koszty budowy? W tym artykule wskazujemy największe zalety tego rozwiązania.

Domy z drewna są coraz popularniejsze

Domy drewniane stają się coraz popularniejsze w Polsce. Potwierdzają to również dane dotyczące liczby domów wykonywanych w tej technologii każdego roku: w 2012 roku było ich 6 tysięcy, w 2016 już ponad 11 tysięcy, a w 2020 rok mówiono już o przekroczeniu 20 tys. lokalizacji. Nic nie wskazuje bym ten trend miał się zatrzymać, ponieważ za drewnianymi konstrukcjami przemawia długa lista zalet. Oto najważniejsze z nich:

Domy z drewna są znacznie tańsze niż murowane

Domy drewniane są znacznie tańsze niż domy murowane. Wynika to z dwóch powodów. Przede wszystkim koszt zakupu głównego materiału budowlanego (w tym przypadku drewna) jest znacznie niższy niż w przypadku murowanych odpowiedników. Po drugie, dużo niższe są również koszty pracy. Duża w tym zasługa samej technologii, dzięki której możliwe jest złożenie konstrukcji w kilka dni - powoduje to, że budowlańcy nie muszą spędzać na budowie tygodni, a zaledwie kilka dni.

Budowa domu z drewna - jakie są zalety?

Szybkość budowy

Budowa domów drewnianych jest ponad dwukrotnie szybsza niż budynków wykonanych z innych materiałów. Na przykład dwupiętrowy budynek o powierzchni 200 m2 można zbudować w mniej niż dziesięć dni.

Ściany domu wykonane są nie tylko z drewna, ale także z pianki szklanej, która jest układana w trakcie budowy i pokrywana od zewnątrz płytą gipsową. Dzięki temu konstrukcja nie tylko powstaje szybko, ale również zyskuje dodatkową wytrzymałość i właściwości termoizolacyjne.

Drewno jest przyjazne środowisku i człowiekowi

Domy drewniane są uważane za ekologiczne i zdrowe. Są szczególnie polecane osobom cierpiących na alergię lub astmę, ponieważ nie wywołują żadnych reakcji. Dodatkowo drewno jest produktem naturalnym, który nie emituje szkodliwych gazów do powietrza w pomieszczeniach, w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych materiałów budowlanych, takich jak beton czy tworzywa sztuczne. Panujący wewnątrz mikroklimat jest więc dużo bardziej komfortowy dla użytkowników.

Budowa domów drewnianych stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Przyczyn jest wiele: przyjazność dla środowiska, estetyka, naturalne piękno drewno, ale przede wszystkim niższe koszty budowy. Stanowią one świetną alternatywą dla domów murowanych, które z reguły są bardzo drogie. Wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości w naszym kraju pojawi się jeszcze więcej tego rodzaju konstrukcji.