Pokrycia z blachy – czym się charakteryzują i gdzie można je spotkać?

Nieruchomości

27-07-2021

Blacha jest unikatowym wyrobem hutniczym. Wytwarzana jest na skutek walcowania stali w formie ciekłej, a następnie stosowane są określone procesy dające jej potrzebne właściwości. Cechy, które powinna spełniać blacha zależą głównie od jej późniejszego zastosowania i potrzeb konsumentów. Materiał ten wykorzystywany jest zarówno w domowym i indywidualnym zakresie, jak i sprawdzi się doskonale w przemyśle. 

Zastanawiając się, którą blachę najlepiej jest wybrać chociażby jako pokrycie dachowe, konieczne jest przepatrzenie dostępnych rodzajów i typów, gdyż jest ich naprawdę ogromna ilość. Warto wziąć pod uwagę głównie blachy stalowe, których zastosowanie jest najobszerniejsze. 

Najpopularniejsze rodzaje pokryć blaszanych 

Ogólnie wyróżniamy trzy główne typy pokryć dachowych stworzonych z blachy. Pierwszą z nich jest najpopularniejsza obecnie blachodachówka. Charakteryzuje ją duża lekkość i oczywiście to co powinno w pierwszej kolejności, czyli wzorowa szczelność. Kształtem jest bardzo falista, co w dużej mierze zbliża ją do wzorów stosowanych na dachówkach betonowych. Istnieje możliwość wyboru jej dowolnego koloru, który z pewnością przypasuje do domu.  

Kolejnym produktem może być blacha trapezowa. Kształtem przypomina to, co określone zostało już w samej nazwie, czyli trapez. Materiał ten po zastosowaniu kilku procesów zyskuje właściwości, dzięki którym odporny jest na korozję, promieniowanie UV, a także niekorzystne warunki atmosferyczne.  

Ostatnim rodzajem, który na dobrą sprawę jest najświeższy, ale z bardzo dużą prędkością zyskuje na popularności jest blacha płaska. W tym wypadku, oprócz dowolnej kolorystyki możemy wybrać sobie również grubość blachy, która będzie nam odpowiadać. Dzięki procesowi cynkowania, blacha ta również jest odporna na korozję i inne czynniki. 

Pokrycia z blachy – czym się charakteryzują i gdzie można je spotkać?  

Cechy wspólne każdego rodzaju 

Każda z blach posiada zarówno swoje indywidualne, jak i wspólne cechy. Do tych drugich zaliczyć możemy przede wszystkim ich cenę. Jest ona bardzo niska dla każdego typu, a dodatkową oszczędnością okazuje się być transport i montaż, który jest banalny. Materiały przewozimy w formie arkuszy umieszczonych na standardowej palecie euro. Montaż odbywa się poprzez wkręcanie wkrętów w łaty przy okazji przebijając pokrycie.  

Kolejną wspólną cechą danych pokryć jest niska waga. Lekkość wcale nie powoduje, że dach będzie mniej wytrzymały, a wręcz przeciwnie, dzięki braku zbyt dużego obciążenia, więźba dachowa nie musi być umacniana. Każdy produkt jest również odporny na korozję i występuje możliwość wybrania sobie odpowiadającego nam koloru. 

Różne zastosowania pokryć 

Blaszane pokrycia wbrew pozorom nie służą tylko do przykrywania dachu. Co prawda to jest ich głównym zastosowaniem, jednak istnieje szereg innych, równie ważnych przeznaczeń. Blachy trapezowe w zależności od ich profilu, możemy stosować również jako elewacje hal przemysłowych lub budynków. Przykładowo, blacha trapezowa t18 często stosowana jest jako obudowa elewacji dużych zabudowań gospodarczych.  

Zarówno blachę trapezową, jak i płaską możemy przeznaczyć do pełnienia funkcji obicia dachu. Mowa tutaj głównie o obiciach bocznych czy wiatrownicach, a także niekiedy systemach rynnowych.