Materiały ścierne – czym są i gdzie znajdują zastosowanie?

Narzędzia

19-10-2021

Materiały ścierne są przeznaczone do wykonywania prac różnego rodzaju – wykorzystuje się je m. in. do szlifowania, wygładzania, polerowania oraz wielu innych działań. Ich zadaniem jest umożliwienie usunięcia wierzchnich fragmentów obrabianych powierzchni za pomocą drobin ściernych. W profesjonalnym języku mianem materiałów ściernych określa się substancje, które po rozdrobnieniu na ziarna lub proszki zyskują właściwości ostrzy skrawających.

Materiały ścierne i ich rodzaje

Materiały ścierne są przeznaczone do wykonywania prac z zakresu obróbki skrawaniem. Jest to rodzaj obróbki ściernej, który polega na usuwaniu warstw obrabianych materiałów za pomocą ostrzy. Obróbka skrawaniem wykorzystuje w tym celu wiele ostrzy o mikroskopowych rozmiarach, które charakteryzują się równomiernym rozłożeniem na powierzchni. Wszystkie materiały ścierne możemy podzielić według określonych kryteriów – ze względu na pochodzenie (naturalne lub sztuczne), kształt, rozmiary i twardość ziaren ściernych oraz rodzaje nasypu ziarna i ich liczbę.

Najbardziej znaną klasyfikacją materiałów ściernych jest ich podział na sztuczne i naturalne. Do naturalnych materiałów ściernych zaliczają się m. in. obecne w przyrodzie minerały – diament, kwarc, szmergiel, krzemień oraz korund. Sztuczne są z kolei efektem pracy człowieka i należą do nich np. elektrokorund, sztuczny diament, karbokorund (węglik krzemu) oraz opatentowane formuły, w poczet których zalicza się m. in. cubitron II firmy 3M.

Materiały ścierne – czym są i gdzie znajdują zastosowanie?

Jakie materiały ścierne wyróżniamy i do czego są przeznaczone?

Materiały ścierne są umieszczane na różnych nośnikach. Najpopularniejszym i najpowszechniej użytkowanym jest papier ścierny, który posiada bardzo zróżnicowane zastosowanie. Oprócz niego, hurtownia materiałów ściernych Unimet-stal oferuje także dyski fibrowe, gąbki ścierne, szczotki, pasty i mleczka polerskie i wiele innych. Każdy z tych materiałów ściernych posiada specyficzne właściwości oraz jest przeznaczony do wykonywania zróżnicowanych prac.

Najbardziej znany z materiałów ściernych, papier ścierny, posiada bardzo szerokie zastosowanie. Jest dostępny zarówno w wersji zwykłej, jak i wodoodpornej, którą często wykorzystuje się w przemyśle motoryzacyjnym w celu doszlifowania podkładów lakierniczych, szpachli oraz przed naniesieniem właściwych powłok lakierniczych. Gąbki ścierne są natomiast przeznaczone do zbierania naddatków, szlifowania krawędzi oraz szlifowania płaskich powierzchni. Dyski fibrowe znajdują z kolei zastosowanie w obróbce stali i metali – usuwania spawów, wygładzania powierzchni oraz eliminowania niedoskonałości.

Wspominana wyżej hurtownia materiałów ściernych Unimet-stal oferuje również szeroki wybór past i mleczek polerskich. Są one przeznaczone do docierania, szlifowania, polerowania oraz czyszczenia powierzchni wykonanych z metalu, kamienia, drewna, szkła i innych materiałów. Zawiesiny past polerskich mogą zawierać w swoim składzie m. in. ziarna diamentowe, korundowe lub kwarcowe, które można rozpoznać na podstawie koloru – pasy o zabarwieniu niebieskim zawierają np. ziarna krzemianu sodowego i tlenku glinu, które świetnie sprawdzają się do polerowania metali szlachetnych i bursztynu oraz prac kamieniarskich z granitem i marmurem.