Nowoczesne panele kontra klasyczny parkiet

Wnętrza

07-11-2021

Wybierając posadzkę do mieszkania, najczęściej bierzemy pod uwagę dwie opcje – panele podłogowe lub parkiet. Oba te rozwiązania posiadają zarówno zalety, jak i pewne wady. Warto poznać charakterystykę każdego z nich i na tej podstawie wybrać rozwiązanie najlepiej dostosowane do własnych potrzeb, poczucia estetyki oraz budżetu.

Nowoczesne i ekonomiczne panele podłogowe

Panele podłogowe stały się popularne kilkanaście lat temu i po dziś dzień są bardzo chętnie kupowane. Są stosunkowo mało wymagające jeśli chodzi o podłoże i mogą zostać wykonane metodą bezklejową, co skraca czas potrzebny do ich montażu oraz obniża koszt całego przedsięwzięcia. Panele są przy tym trwałe, zachowują swój kolor oraz nie wymagają dodatkowych czynności wykończeniowych. Bezsprzecznym atutem jest także ich cena, która ciągle utrzymuje się na bardzo atrakcyjnym poziomie.

Warto jednak wiedzieć, że panele są stosunkowo mało odporne na wilgoć, pod wpływem której mogą pęcznieć. Na ich powierzchni gromadzi się także kurz zbijający się w charakterystyczne kulki, co może powodować konieczność częstszego odkurzania mieszkania. Pewną wadą może być także charakterystyczny hałas pojawiający się w trakcie chodzenia po panelach oraz upadku przedmiotów.

Nowoczesne panele kontra klasyczny parkiet

Klasyczny i ponadczasowy parkiet drewniany

Parkiet to nic innego, jak klepki z litego drewna, które są przytwierdzane do podłoża za pomocą kleju. Podłogi z parkietu są trwałe i odporne na niszczenie, a odnowić ich wygląd można w prosty sposób poddając je cyklinowaniu. Parkiet prezentuje się estetycznie i ponadczasowo, nadając wnętrzu elegancji i charakteru. Podłogi drewniane nie są podatne na elektryzowanie, co również podnosi walory estetyczne ich użytkowania.

Największą wadą parkietu jest jego cena, która jest sporo wyższa niż w przypadku paneli, gdyż wynika z zastosowania do jego stworzenia naturalnego drewna. Parkiet wymaga także odpowiednio przygotowanego podłoża, które musi być idealnie równe oraz nośne. Warto także mieć świadomość, że naturalne drewno może z czasem zmieniać swój kolor, zwłaszcza w pobliżu okien, co może stanowić zarówno wadę, jak i zaletę, w zależności od oczekiwań.