Sprężarki śrubowe - co powinniśmy o nich wiedzieć?

Narzędzia

02-11-2021

Sprężarki czy też kompresory to urządzenia, bez których nie byłoby sporej części dzisiejszego przemysłu, a nawet i wielu środków transportu. Sprężone powietrze to czynnik, który dokonał znacznego przełomu w kontekście obecnej technologii i nie ma się co dziwić, że korzysta się z niego w branżach takich jak medycyna, budowlanka, a już na pewno mechanika.  

Rodzajów tego typu urządzeń jest naprawdę wiele, jednak skupmy naszą uwagę nieco bardziej na sprężarkach śrubowych. Ich działanie jest istotne, gdyż umożliwia regularną pracę w wielu zakładach produkcyjnych, a taki efekt jest niezwykłe trudny do uzyskania. 

Jak działają kompresory śrubowe? 

Wiadomo, że głównym celem sprężarki jest wytwarzanie i podawanie sprężonego powietrza. Wiele nie trzeba się domyślać, ponieważ wszystko wynika już z samej nazwy. Omawiane urządzenia wykonują tę pracę poprzez zmniejszenie objętości tego czynnika w zbiorniku. Wewnątrz obudowy sprzętu znajdują się dwie śruby, które kręcąc się względem własnej osi obrotu równomiernie zbliżają się do siebie. Powoduje to, że zassane wlotem ssawnym powietrze redukuje swoją pojemność, co generuje w nim nagły wzrost ciśnienia.  

W efekcie tego procesu, do wylotu jest już kierowany gotowy czynnik, mogący posłużyć nam chociażby do napompowania opon w samochodzie czy też do zasilenia swego rodzaju maszyn hydraulicznych. Działanie śrub jest bardzo ciche, co pod tym względem znacznie przeważa nad sprężarkami tłokowymi, które powoli są wycofywane z zakładów produkcyjnych właśnie przez nadmierne natężenie dźwięku. 

Sprężarki śrubowe - co powinniśmy o nich wiedzieć?  

Serwisowanie i eksploatacja urządzeń 

Musimy pamiętać, że mając w posiadaniu sprężarkę, istotna jest jej regularna eksploatacja. Na rynku istnieje sporo firm oferujących fachowy serwis sprężarek. Niezależnie od tego, jakiego typu jest nasze urządzenie, to zawsze koniecznością jest przegląd okresowy. Jest on wymagany nie tylko przez prawo, ale również miejmy na uwadze, że uszkodzenie samej sprężarki może doprowadzić do zatrzymania całego procesu wytwórczego.  

Do zakresu obowiązków podczas przeglądu sprężarki śrubowej zalicza się ogólną diagnostykę wszystkich podzespołów, wymianę oleju, a także stworzenie wszystkich potrzebnych pomiarów. Nie ma co ukrywać, że sprzęty te również czasem się psują. W przypadku kompresora śrubowego temat naprawy jest bardzo prosty, a to ze względu na łatwy dostęp i banalny schemat działania.  

Zalety korzystania ze sprężarek śrubowych 

Było to już uwzględnione we wcześniejszym akapicie, jednak należy napisać to jeszcze raz, aby uwzględnić znaczenie tej cechy. Sprężarki śrubowe to najciszej pracujące sprzęty do produkcji sprężonego powietrza. Działanie wirników nie generuje dodatkowych wibracji, które niekorzystnie mogłyby wpływać na inne urządzenia znajdujące się w pobliżu. 

Do zalet należy wymienić jeszcze możliwość ciągłej, regularnej pracy bez robienia sobie przerw. Dzięki tej istotnej informacji, zakłady produkcyjne oszczędzają sporo pieniędzy i energii, którą musiałyby przeznaczyć na codzienne włączanie i wyłączanie maszyny.