Co to jest kompozyt — Sprawdź!

Nasze porady

01-06-2020

Kompozyt to jeden z częściej pojawiających się materiałów w budownictwie i architekturze użytkowej. Przeważnie nie mamy z nim do czynienia do momentu, gdy nie zajmujemy się budowami, wyposażeniem domu lub remontami i do końca nie wiemy, czym on tak naprawdę jest. W tym tekście przedstawiamy i dokładnie opisujemy kompozyt oraz wyjaśniamy, jak jest tworzony, jakie ma plusy i kiedy warto z niego skorzystać.

Co to jest kompozyt — Sprawdź!

 

Czym jest kompozyt?

Kompozyt jest połączeniem dwóch lub większej ilości komponentów, które razem tworzą nowe tworzywo o zsumowanych lub lepszych właściwościach. Jego struktura nie jest jednorodna, co oznacza, że przeważnie składniki kompozytu możemy rozpoznać gołym okiem. Najczęściej też kompozyty posiadają skondensowaną gęstość, niską wagę oraz dużą wytrzymałość. Każdy kompozyt charakteryzuje się innymi cechami, a ogólnie istnieje ich bardzo wiele rodzajów. Niektóre z nich są odporne na bardzo wysoką temperaturę, inne na czynniki zewnętrzne a jeszcze inne na ściskanie czy rozciąganie. Kompozyty należą również do jednych z najciekawszych osiągnięć inżynieryjnych.

Kompozyty mają niezwykle ciekawe właściwości. Jeśli o nich mówimy, to mówimy o zsumowaniu właściwości pozytywnych oraz o powstaniu nowych. Jeśli zatem dodajemy dwa materiały, nie otrzymamy najczęściej w kompozycie dwóch pozytywnych właściwości, a więcej. Właściwości kompozytów powinny być co najmniej zatem sumą dwóch materiałów, a często właściwości te są dużo lepsze po połączeniu obu. Jest to jeden z warunków, aby zakwalifikować dany stworzony materiał do kompozytów.

 

Rodzaje kompozytów

Jeśli wiemy już, czym jest kompozyt i czym się charakteryzuje, warto poznać również jego rodzaje. Ogólnie istnieje wiele typów kompozytów. Do najpopularniejszych należą płyta MDF, płyta OSB, sklejka, panele podłogowe, laminaty mineralne czy deska kompozytowa. Bardziej wytrzymałymi rodzajami kompozytów są beton czy tworzywo szklano-ceramiczne. Materiałów kompozytowych używa się w wielu sytuacjach. Będą to budownictwo, tworzenie elementów wyposażenia mieszkania czy poszczególnych produktów.

Podobne artykuły