Jak samemu przeprowadzić przegląd dachu?

Nasze porady

02-08-2022

Dachy to jedna z najważniejszych części domu. Nie tylko chronią budynek przed deszczem, śniegiem, gradem i innymi zmianami klimatycznymi, ale także zapewniają izolację wnętrz. Dach składa się z różnych materiałów, które należy stale konserwować. Wymagają one okresowych przeglądów, aby upewnić się, że dach nadal jest szczelny. Inspekcje te zazwyczaj składają się z oględzin dachu z odległości, dokładnej kontroli powierzchni dachu oraz zbadania jego wszystkich elementów, czy nie ma uszkodzeń lub nieszczelności w rynnach lub wokół okien.

Proces inspekcji, renowacji i naprawy dachu nie jest łatwy i wymaga pewnej wiedzy na temat dachów, ale także umiejętności stolarskich lub innych związanych z budownictwem. Inspekcja dachu jest jednak niezbędna dla właścicieli domów, którzy chcą dbać o swój dach i utrzymywać go w dobrym stanie.

Jak samemu przeprowadzić przegląd dachu?

Na co należy zwrócić uwagę podczas inspekcji dachu:

- wszystkie połączenia powinny być uszczelnione, bez szczelin i pęknięć,

- powierzchnia dachu powinna być wolna od wad i uszkodzeń, czysta, bez liści i ptasich odchodów,

- komin oraz rury wentylacyjne na dachu nie powinny mieć żadnych pęknięć i uszkodzeń,

- sprawdź rynny i rury spustowe, aby upewnić się, że działają prawidłowo i nie są zatkane zanieczyszczeniami, takimi jak liście lub gałęzie, które mogą powodować gromadzenie się wody i przecieki,
sprawdź czy gdzieś na dachu nie zbiera się woda, co ostatecznie będzie powodować problemy z przeciekaniem,

- wycieki mogą być trudne do wykrycia, ale jeśli zauważysz wodę spływającą z dachu w niektórych miejscach, może to oznaczać nieszczelność. Możesz również wykorzystać wykrywacz nieszczelności, który sprawdzi, czy nie ma wycieków na całym obwodzie domu.

Jako właściciel domu możesz nie zdawać sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń związanych z zatkaniem rynny, ale te problemy mogą prowadzić do gromadzenia się wody i wycieków, które mogą uszkodzić Twój dom. Sprawdź rynny i rury spustowe pod kątem zanieczyszczeń, a jeśli je zauważysz, usuń je tak szybko, jak to możliwe.

Koszt naprawy dachu

Dachy są zwykle naprawiane poprzez wymianę uszkodzonych lub brakujących gontów na nowe. Aby przeprowadzić kompletny remont dachu, niekiedy będziesz musiał usunąć stare gonty i zainstalować nowe. Trudno wycenić jaki jest koszt naprawy dachu, ponieważ jest to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników, np. ile lat ma dach i jego elementy? Czy są w dobrym stanie, czy też zaczynają wykazywać oznaki zużycia? Czasem może okazać się, że zamiast naprawy będziesz potrzebować nowego dachu. Firma dekarska przedstawi Ci wycenę, a Ty zdecydujesz, czy dach jest wart swojej ceny.

Podobne artykuły