Zima to okres spoczynku dla roślin, ale jak najbardziej wskazane jest sprawdzenie ich kondycji oraz zdjęcie z nich nadmiaru śniegu. Ujemna temperatura nie zwalnia właścicieli ogrodu z przeprowadzania określonych prac w tej części.
Jakie prace wykonywać zimą w ogrodzie?
Nadmiar śniegu dość szybko może zamienić się w lód, stąd już krótka droga do połamania gałęzi i krzewów. Aby zapewnić im stosowną ochronę, wystarczy podwiązać gałęzie, dzięki czemu nie ugną się tak łatwo pod naporem śniegu. Zimą powinno się zadbać także o formowanie koron drzew liściastych. Najlepszym czasem jest okres od jesieni do zimy, wyjątkami są klon, brzoza i grab. Z pewnością nie należą do nich drzewa iglaste, które można przyciąć o każdej porze roku. Koniec lutego to doskonały czas na wykonanie cięć pielęgnacyjnych, w wyniku których usuwa się uszkodzone, chore i obumarłe pędy. Specjalne postępowanie zimą dotyczy również trawników, po których nie powinno się chodzić zimą. W wyniku zaniedbać źdźbła mogą się łamać, a struktura gleby zostać naruszona. W efekcie darń będzie uszkodzona. Często popełnianym błędem jest przysypywanie zgarnianym śniegiem trawnika – to również nie służy trawie.
Zima w ogrodzie
Zimową porą roku powinno się wykonać bielenie, którego rolą jest zapobieganie pękaniu kory. Prowadzi do tego zmiana temperatury i silne działanie promieni słonecznych. Najbardziej optymalnym terminem jest zdecydowanie koniec stycznia, wówczas temperatura wzrasta najczęściej powyżej zera. Dobrym krokiem jest posadzenie choinki w ogrodzie, przed tym umieszcza się drzewko w chłodnym pomieszczeniu. Najważniejsza jest częstotliwość podlewania, aż do wiosny. Zimą należy również dobrze zadbać o rośliny doniczkowe obecne w domu, podlewa się je w umiarkowanej ilości i nie stosuje się nawozów. Powinny zajmować możliwie najjaśniejsze miejsce, a gatunki preferujące wilgoć wystarczy delikatnie zraszać. Koniec lutego to idealny moment na przesadzenie roślin doniczkowych do większych pojemników wypełnionych świeżą ziemią.