Jak wybrać materiał do ocieplenia domu?

Nasze porady

25-04-2022

Wybór materiału do ocieplenia domu nie jest sprawą, którą należy traktować lekkomyślnie. Izolacja w domu wpływa na poziom zużycie energii, wysokość rachunków za ogrzewanie oraz komfort mieszkania. Oto krótki poradnik, jak wybrać odpowiedni rodzaj izolacji dla swojego domu.

Jak wybrać materiał do ocieplenia domu?

Dlaczego warto ocieplić dom?

Izolacja domu jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów poprawy wydajności systemów grzewczych i chłodzących. Dobrze zaizolowany dom zużywa znacznie mniej energii do utrzymania komfortowej temperatury. W niektórych przypadkach, zwrot nakładów na izolację może nastąpić już po roku lub dwóch latach.

Dodatkowo zamontowana izolacja cieplna na budynku zwiększa również jego wartość na rynku nieruchomości.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj izolacji?

Wybór materiału izolacyjnego dla domu jest sporym wyzwaniem. Istnieje wiele opcji, takich jak bawełna, wełna skalna, polistyren ekspandowany, polistyren ekstrudowany czy pianka fenolowa, a każda z nich ma swoje unikalne właściwości.

Najważniejszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę są współczynnik R oraz całkowity koszt. Wartość R jest miarą tego, jak dobrze materiał opiera się przepływowi ciepła. Im wyższa jest ta wartość, tym lepiej materiał opiera się przepływowi ciepła. Koszt to natomiast kwota, jaką trzeba zapłacić za zakup i montaż jednego metra kwadratowego materiału izolacyjnego.

Oto dwa najpopularniejsze materiały wykorzystywane do ocieplania domów.

Zobacz również: https://mineralnawelna.pl/jakim-materialem-ocieplic-dach

Izolacja z włókna szklanego

Izolacja z włókna szklanego to popularny materiał służący do ocieplania domów. Sprawdza się niezwykle skutecznie w utrzymywaniu ciepła w zimie i chłodu w lecie. Posiada również doskonałe właściwości tłumiące dźwięk, dzięki czemu w domu jest ciszej. Dodatkowo odpycha ona wilgoć i chroni przed pleśnią, grzybami i bakteriami.

Wełna skalna

Wełna skalna jest skutecznym izolatorem, ponieważ jest bardzo puszysta i nie ma szczelin, przez które mogłoby się przedostawać powietrze. W rzeczywistości jej współczynnik R wynosi około 4 (na 10). Jeśli więc masz do czynienia ze ścianą, która ma różnicę temperatur po obu stronach (na przykład, z jednej strony masz gorące powietrze, a z drugiej zimne), wełna mineralna pomoże utrzymać temperaturę i energię wewnątrz - pomaga regulować przepływ ciepła.

Wełna skalna jest również bardziej ognioodporna niż wiele innych rodzajów izolacji. Skutecznie chroni przed rozpowszechnianiem się płomieni oraz ognia. Doskonale sprawdza się więc nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również budynkach przemysłowych i biurowych.