Wszystko o dachach bezokapowych

Nieruchomości

27-08-2020

Okapem nazywamy dolną krawędź dachu, która wysunięta jest poza budynek. Krawędź ta wykonana jest po to, by zapobiegać zalewaniu ścian domu przez deszcz. Okap wykończony jest rynną, której zadaniem jest odprowadzanie wody do rur spustowych. Niestety bywa i tak, że ulewne deszcze doprowadzają do przepełnienia rynny, wtedy też okap w zupełności spełnia swoje zadanie. Dachy bezokapowe znane był już w średniowieczu, jednak przez wiele lat popularnością cieszyły się dachy z okapem.

Kiedy zastosować dach bez okapu?

Konstrukcja dachu bezokapowego polega na tym, że jego dolna krawędź kończy się na równi ze ścianą zewnętrzną budynku. Systemy orynnowania są najczęściej ukryte, dlatego osobie patrzącej na budynek może się wydawać, że dach zlewa się ze ścianą. Miłośnikami dachów bezokapowych są osoby lubiące styl nowoczesny, minimalistyczny. Dachy te nazywane są często “nowoczesnymi stodołami”, ze względu na swoją konstrukcję oraz nieszablonowy styl. By wygląd całego budynku był spójny, ważne jest aby dach bezokapowy dopasowany był do bryły domu. 

Wszystko o dachach bezokapowych

Zalety dachu bezokapowego

Ważną zaletą dachu bez okapu jest jego stosunkowo niska cena, z tego względu, że brak okapu pozwala ograniczyć ilość materiału np. dachówki i zaoszczędzić przy tym na pracy robotników. Następną zaletą jest eliminacja mostka termicznego. Okap stanowi newralgiczną część dachu, ponieważ ciężko jest go ocieplić. Można zatem stwierdzić, że dom pozbawiony okapu będzie energooszczędny, oczywiście pod warunkiem, że zastosowana zostanie odpowiednia warstwa izolacji dachu. Kolejny plusem tej oto konstrukcji jest swobodny dopływ promieni słonecznych do środka domu. Walor ten ma w szczególności duże znaczenie, jeśli dom ma być pasywny lub energooszczędny. Dodać należy również, że dach bez okapu uniemożliwia dostęp pleśni, wilgoci oraz gryzoni.

Wady dachu bezopakowego

Decydując się na zastosowanie dachu bezokapowego, należy wziąć pod uwagę precyzję i rzetelność fachowców wykonujących konstrukcję. Doświadczenie wykonawców ma duże znaczenie, ponieważ poprawność pracy jest najważniejszym czynnikiem, który gwarantuje właściwe funkcjonowanie dachu. Wadą wyżej opisywanej konstrukcji jest brak bariery chroniącej elewację przed zamakaniem. Warto pamiętać przy tym o odpowiednim zadaszeniu tarasu oraz wejścia do domu. Dach bez okapu przeznaczony jest głównie dla budynków nowoczesnych, znaczy to, że opcja ta nie będzie pasowała do domu o tradycyjnej architekturze. 

Dach bez okapu bez wątpienia stanowi alternatywę dla miłośników architektury współczesnej. Jest również efektownym rozwiązaniem. Dach bezokapowy ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, dlatego decydując się na budowę domu, warto zastanowić się nad wyborem tej opcji.