Czyszczenie mebli tapicerowanych - co trzeba wiedzieć?

Wnętrza

25-11-2021

Przytulne wnętrza kojarzą się nam ze spokojem i bardzo często z miękkością. Nic tak nie nada salonowi ciepła jak odpowiednio dobrane meble tapicerowane. Stanowią one niebanalną ozdobę pomieszczenia, oraz wręcz zapraszają, aby spędzać na nich wolny czas. Co jednak jeżeli tapicerka ulegnie zabrudzeniu? Jak ją wyczyścić, aby przywrócić do stanu poprzedniego?

Sposób czyszczenia jest uzależniony od rodzaju tkaniny obiciowej

Czyszczenie mebli tapicerowanych - co trzeba wiedzieć?

Różne są metody i sposoby czyszczenia. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty i przy okazji nie pogorszyć sytuacji, stosując nieodpowiedni preparat, należy najpierw ustalić, z jakim rodzajem tapicerki mamy do czynienia. Meble obite tkaniną przypominającą plusz, będą wymagać innego podejścia niż te pokryte skórą syntetyczną, a jeszcze innego te pokryte skórą naturalną czy tapicerką materiałową. W zwalczaniu zabrudzeń znaczenie ma także rodzaj plamy, której chcemy się pozbyć. Przykładowo zabrudzenia tłuste, będą wymagać nieco innego postępowania niż plamy po herbacie czy od farbującej odzież. Jeżeli to wszystko wydaje się być zbyt skomplikowane, można zlecić to zadanie profesjonalistom. Przeszukując Internet pod hasłem np.: pranie tapicerki kraków można szybko namierzyć specjalistyczne firmy, dla których czyszczenie tapicerek nie ma tajemnic. 

Firmy takie dysponują specjalistycznym sprzętem i preparatami, a przede wszystkim odpowiednią wiedzą na ten temat, co sprawia, że nawet poważnie zabrudzony mebel tapicerowany ma duże szanse szybko wrócić do stanu dawnej świetności. 

Pranie tapicerki Kraków i inne miasta — czas również odgrywa ważną rolę!

Na fotel zostało wylane wino, bądź dzieciaki upuściły tłustą potrawę na salonowy narożnik? Warto, chociażby wstępnie zaprać zabrudzone miejsce, aby plama nie miała czasu się utrwalić. Na tłuste plamy znakomicie działa stary, sprawdzony sposób, a mianowicie posypanie ich mąką ziemniaczaną, która wchłonie część substancji. Po kilkunastu minutach mąkę należy zmieść zmiotką, a czyszczone miejsce przetrzeć miękką, lekko zwilżoną szmatką. Uwaga — niektórzy w ferworze usuwania plamy, chcąc się jej szybko pozbyć, decydują się na energiczne tarcie, co jednak nie jest dobrym rozwiązaniem, bo może poskutkować odbarwieniem tapicerki w danym miejscu! Co więcej, w trakcie czyszczenia należy uważać, aby nie namaczać obicia zbyt mocno, ponieważ może to przynieść efekt w postaci zacieków. Jeżeli istnieje zbyt duża obawa, że tapicerka po samodzielnym czyszczeniu będzie się prezentować gorzej niż przed nim, lepiej od razu znaleźć numer do fachowców m.in. wpisując w wyszukiwarkę pranie tapicerki Kraków. Specjaliści tacy bardzo często oferują usługę prania tapicerki na miejscu (tj. z dojazdem do klienta), przez co nie trzeba się martwić o wynoszenie mebla z mieszkania i jego transport, co przecież byłoby bardzo kłopotliwe. 

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z plamami na meblach tapicerowanych jest… niedoprowadzenie do ich powstawania. Na rynku dostępnych jest wiele obić plamoodpornych, co znacząco ułatwi czyszczenie nawet w warunkach domowych. 

Podobne artykuły