Instalacja hydrauliczna w domu krok po kroku

Nasze porady

12-10-2020

Instalacja hydrauliczna jest niezbędna w każdym domu. Jej prawidłowe wykonanie zapewnia dostarczanie bieżącej wody odpowiedniej jakości i pod właściwym ciśnieniem. Samodzielna realizacja instalacji wodnej wymaga sporo pracy, wiedzy oraz umiejętności. Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, które odpowiedzą na pytanie, jak wykonać instalację hydrauliczną w domu, jakie materiały wybrać oraz ile może kosztować całe to przedsięwzięcie.

Jak należy układać instalację hydrauliczną w domu?

Instalacja hydrauliczna w domu musi zostać ułożona w taki sposób, aby dostęp do bieżącej wody został zapewniony we wszystkich pomieszczeniach, w których planujemy korzystać z wody. W budynkach, w których zainstalowany jest centralny system podgrzewania wody, należy doprowadzić rurę z zimną wodą tylko i wyłącznie do samego urządzenia grzewczego. Stamtąd powinny zostać odprowadzone równoległe przewody z wodą zimną i ciepłą do poszczególnych baterii. Jeśli punkty są znacznie oddalone od podgrzewacza, należy ułożyć tzw. przewód cyrkulacyjny, który zapewni stałe krążenie wody w instalacji oraz dostęp do niej od razu po odkręceniu kranu. W sytuacji, kiedy ciepła woda jest przygotowywana w podgrzewaczach zlokalizowanych przy bateriach, odprowadzamy wyłącznie rury z wodą zimną.

Rury mogą zostać ułożona na dwa sposoby – w układzie trójnikowym lub rozdzielaczowym. W tym pierwszym przypadku, od przyłącza doprowadzającego wodę spoza budynku wyprowadzamy przewód główny, od którego będą odchodziły podłączenia do punktów poboru. W przypadku układu rozdzielaczowego umieszcza się natomiast przewód główny, który zasila rozdzielacz, a od niego prowadzone są odrębne przewody trafiające do poszczególnych punktów poboru. Rury umieszcza się w warstwie wylewki w podłodze, a sam rozdzielacz jest montowany w szafce podtynkowej.

Instalacja hydrauliczna w domu krok po kroku

Ile kosztuje instalacja hydrauliczna w domu i z jakich materiałów ją wykonać?

Instalacja hydrauliczna w domu może zostać wykonana z rur miedzianych, stalowych lub z tworzyw sztucznych. Rury plastikowe są lekkie, łatwe w montażu i modyfikacji, odporne na powstawanie osadów i korozję. Ich sporą zaletą jest także niska, atrakcyjna cena, która pozwala na wykonanie instalacji stosunkowo niewielkim kosztem. Warto jednak mieć świadomość, że rury z tworzyw sztucznych szybciej się starzeją oraz posiadają zróżnicowaną odporność na temperaturę. Bardziej trwała jest natomiast instalacja hydrauliczna wykonana na bazie rur miedzianych, które są droższe w zakupie, ale za to bardziej odporne. Zaletą rur miedzianych są ich antybakteryjne właściwości, a wadą podatność na korozję.

To, ile będzie kosztowała instalacja hydrauliczna w domu zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest rodzaj i jakość materiału, z którego ją wykonamy. Najtańsze są rury plastikowe, których koszt wynosi ok. 100 zł za sztukę. Rury miedziane są droższe i zapłacimy za nie ok. 135 zł za sztukę. Montaż instalacji miedzianej wymaga także więcej czasu, co również podnosi koszt całego przedsięwzięcia. Praca fachowca zatrudnionego do wykonania instalacji waha się natomiast od 100 do 200 zł za metr bieżący, ale gwarantuje za to solidne wykonanie prac oraz możliwość wykorzystania pełnego potencjału nowej instalacji.

Podobne artykuły