Codzienne życie wraz z jego powtarzalnymi czynnościami takimi, jak codzienne wstawanie rano do pracy, jazda tą samą trasą, tym samym środkiem transportu, o tej samej godzinie i takie same powroty sprawiają, że stajemy się narażeni na niekorzystny wpływ monotonii. Gdy stan taki utrzymuje się wystarczająco długo, może prowadzić do znacznego obniżenia samopoczucia, ciągłego zmęczenia, a nawet być zapalnikiem do depresji. Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami codziennego trybu życia?
Ambitne podnoszenie poprzeczki
Najłatwiejszym sposobem na ożywienie swojej codzienności jest stawianie sobie nowych celów. Bo kto nie lubi wygrywać, prawda? Spełnianie każdego postanowienia przyczynia się do polepszenia wizerunku samego siebie. Duma i zadowolenie z własnego zwycięstwa rozjaśniają monotonny dzień, dodają energii i podsycają pragnienie zdobywania kolejnych celów. Ważne, aby te postanowienia były możliwe do osiągnięcia. Niezbyt proste, bo w przeciwnym razie niezasłużenie spoczniemy na laurach.
Pułapka pośpiechu i strachu
Ciągły pośpiech, tak charakterystyczny dla współczesnego społeczeństwa, powoduje poczucie braku czasu na cokolwiek i gdy mamy chwilę wytchnienia dla siebie, zmęczony umysł dopada kolejna zmora - wrażenie, że życie ucieka nam między palcami. Wraz z tym pojawiają się kolejne szkodliwe myśli, a machina nieustannego niezadowolenia i podenerwowania zostaje uruchomiona. W trakcie wolnych chwil, które powinny nas cieszyć, nie jesteśmy w stanie docenić nawet najmniejszych przyjemności.
Mindfulness - postrzeganie z innej perspektywy
Jedną z popularnych metod na radzenie sobie z takim problemem jest postrzeganie świata z perspektywy mindfulness. To teoria, która zakłada, że sposobem na szczęśliwe życie jest zdolność koncentracji i samokontroli. Sekretem jest skupienie swojej uwagi na obecnej chwili i otoczeniu. Bycie tu i teraz. Niezależnie czy jest to droga, którą spacerujemy do domu czy bardziej rutynowa czynność jak mycie zębów. Taka zdolność pozwala na zmianę perspektywy, wprowadza do codzienności powiew świeżości, bo nawet w naszych najprostszych czynnościach możemy odnaleźć coś intrygującego.
Nie tylko wielkie rzeczy i niepowtarzalne wydarzenia mogą sprawiać, że będziemy szczęśliwsi. Lepsze od takiej silnej, ale jednorazowej dawki radości, jest nauczenie się doceniania takich małych rzeczy jak poranna kawa oraz słuchanie ulubionej muzyki w trakcie podróży do pracy.