Jak zorganizować sobie czas w ciągu dnia?

Nasze porady

18-11-2021

Czas odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Codzienne obowiązki są w stanie zabierać go nam tak dużo, że często nie wystarcza nam chwil na relaks czy spędzanie czasu z rodziną. O ile nie jesteśmy pracoholikami i nie stawiamy wszystkich obowiązków zawodowych na pierwszym miejscu, to przyczyną może być źle zorganizowany czas.  

Istnieje jednak kilka prostych metod odnośnie tego, jak wszystko zaplanować, aby to zrealizować i jeszcze mieć chwilę na przyjemności. Grunt to zyskać do tego motywację i nie poddawać się, kiedy nie wyjdzie. 

Planujmy z zapasem 

Grafik dopięty co do minuty nie jest dobrym rozwiązaniem. Jesteśmy w takim wypadku zmuszeni do wykonywania wszystkich czynności z przysłowiowym językiem na brodzie, a kiedy nie uda nam się zmieścić w czasie - załamujemy się. Nie tędy droga.  

Na każdą naszą czynność powinniśmy przeznaczać tyle czasu, ile faktycznie ona nam zajmuje plus jego dwadzieścia procent. Pamiętajmy, że zawsze gdzieś może powinąć nam się noga lub opóźnienie nie będzie zależne od nas. Kiedy zaś uda nam się skończyć przed wyznaczonym czasem, będziemy czuć się szczęśliwymi i umożliwione zostanie mam zrobienie sobie przerwy.  

Jak zorganizować sobie czas w ciągu dnia?  

Zapisywanie wszystkich zadań 

Teraz powinniśmy otworzyć swój kalendarzyk i sprawdzić, czy rzeczywiście wszystkie rzeczy, które mamy w planie na dzień jutrzejszy, zostały zapisane. Wszystkie! Skupmy się może na pracy. Zapisując w kalendarzu, że musimy jedynie iść wypełniać nasze obowiązki zawodowe od ósmej do szesnastej, popełniamy błąd. Każda czynność, którą mamy do wypełnienia w pracy powinna być umieszczona w zeszycie. Nawet podróż do domu.  

Po powrocie z pracy również powinno czekać na nas kilka zapisanych planów. Mianowicie trening, sprzątanie, ugotowanie obiadu i innych posiłków na dzień następny, a nawet czas na wpisywanie planów na kolejną dobę.  

Planowanie indywidualne 

Każdy z nas jest inny, ma różne priorytety i nawyki. Nie można więc narzucać komuś swojego stylu planowania dnia. Zwróćmy uwagę na to, czy wolimy zaplanować sobie czas, tak aby mieszać obowiązki z relaksem, czy najpierw praca później odpoczynek.  

Podobne artykuły