Sufit podwieszany to rozwiązanie chętnie wybierane przez wiele osób. Sufity podwieszane cieszą się popularnością, ponieważ w znaczący sposób wpływają na estetykę danego wnętrza. Pamiętajmy jednak, że z czasem mogą pojawić się na nich pęknięcia i rysy, dlatego też warto wiedzieć, co zrobić, aby nasz sufit nie stracił swoich walorów estetycznych i nadal wyglądał w sposób nieskazitelny. Pęknięcia na suficie podwieszanym jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie istnieją na to sprawdzone sposoby.
Sprawdzone sposoby na samodzielną naprawę pęknięć na suficie podwieszanym.
Pęknięcia płyt gipsowych można z powodzeniem zamaskować, istnieje na to wiele sposobów, najpierw jednak trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Po pierwsze należy dokładnie oczyścić sufit, dopiero po tym można przystąpić do pozbycia się rys. Aby zlikwidować pęknięcia na suficie podwieszanym możemy zdecydować się na ponowne spoinowanie płyt. W tym celu należy usunąć starą zaprawę oraz taśmę, która się na niej znajduje, a następnie dokładnie zaspoinować szczeliny miedzy płytami. Na koniec musimy pamiętać o zaszpachlowaniu całości. Ważne jest również odpowiednie wyrównanie wykonane za pomocą papieru ściernego. Jeżeli wolimy uniknąć spoinowania zawsze możemy zdecydować się na ukrycie pęknięć pod tapetą. Warto do tego wykorzystać tapetę flizelinową, którą można pomalować na dowolny kolor tak, aby jak najlepiej pasowała do aranżacji wnętrza. Natomiast rysy i pęknięcia, które pojawiły się tuż przy ścianach należy zamaskować używając listew przysufitowych.
W jaki sposób warto dbać o odnowiony sufit podwieszany?
Podczas naprawiania pęknięć na suficie należy zadbać o to, aby cała konstrukcja nie była zbyt ciężka. Warto w staranny sposób wykonać wszystkie etapy pracy związane z zamaskowaniem rys i pęknięć. Kiedy sufit znów jest gładki i pozbawiony rys trzeba o niego odpowiednio zadbać. Ważne jest przede wszystkim to, aby unikać zawilgocenia sufitu. Ale nie tylko wilgoć może zagrażać sufitom podwieszanym. Pamiętajmy, że na sufitach podwieszanych mogą pojawić się także bakterie, grzyby czy roztocza, dlatego tak istotne jest ich regularne czyszczenie.