Wilgotne ściany? Sprawdź jaką metodę osuszania budynków wybrać

Wnętrza

25-05-2022

Mokre, zawilgocone ściany budynku wpływają niekorzystnie nie tylko na konstrukcję, ale również na nasze zdrowie. Po zauważeniu wilgoci, zalania przez sąsiadów czy po powodzi niezwłocznie należy przystąpić do osuszania ścian.

Woda przesiąka ściany niezależnie od materiału z jakiego zostały wykonane. Wędruje po całej ścianie przez co niszczy jej konstrukcję. Przy wilgoci na ścianach zauważa się brązowe lub żółte zabrudzenia oraz pleśń, która niekorzystnie wpływa na zdrowie.

Co prowadzi do zawilgocenia ścian?

  • Uszkodzona, niesprawna lub źle zamontowana wentylacja budynku,
  • Brak lub źle wykonana izolacja pozioma lub izolacja przeciwwodna fundamentów
  • Niepoprawne ocieplanie zewnętrznych ścian budynku
  • Czynniki zewnętrzne takie jak zalanie czy powódź

Osuszanie ścian możemy przeprowadzić nieinwazyjnie oraz inwazyjnie.

Metody nieinwazyjnego osuszania ścian budynku

  • Nagrzewanie

W pomieszczeniach instaluje się urządzenia zwane nagrzewnicami. Dzięki nim powietrze dosyć szybko nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni, przez co następuje odparowanie wilgoci. Nie zawsze ta metoda jest skuteczna. Zdarza się, że wilgoć wchodzi głębiej w materiał i po osuszeniu część wraca na powierzchnię.

Do nagrzewania wykorzystuje się nagrzewnice olejowe lub elektryczne gazowe. Wydmuchiwane powietrze ma temperaturę od 50 do 250 °C. W trakcie osuszania temperatura w danym pomieszczeniu nie powinna być większa niż 35 °C.

  • Mikrofale

Przy tej metodzie występuje ogrzanie muru nie zarówno powierzchniowe jak i głębszych warstw. Woda zgromadzone w murach zamienia się w parę wodą i ulatnia się na zewnątrz, jak również do wewnątrz. Ze względu na szkodliwość mikrofal należy stosować się do obowiązujących zasad bhp.

  • Absorpcja

Przy tej metodzie stosuje się specjalne urządzenie, które posiada środek absorbujący wodę. Takim środkiem może być chlorek litu lub żel krzemionkowy czy silikonowy.

Wilgotne powietrze z pomieszczenia przechodzi przez urządzenie absorbujące. Jest ogrzewane, a następnie wraca do pomieszczenia jako „suche”.  Zgromadzone wilgotne powietrze wypuszcza się na zewnątrz. Proces ten powtarza się do momentu aż mury zostaną osuszone.

  • Kondensacja

Powietrze w budynku osusza się poprzez skraplanie zawartej pary wodnej w murach. Urządzenie zasysa wilgotne powietrze i przesyła na parownik oziębiający. Tutaj właśnie następuje kondensacja pary wodnej.

Metody inwazyjnego osuszania ścian budynku

  • Termoiniekcja

W murach nawierca się otwory przez które wdmuchuje się suche powietrze poprzez urządzenie termowentylacyjne.

  • Iniekcja

Istotą działania jest przegroda hydrofobowa lub uszczelniająca.

  • Iniekcja krystaliczna

Wykorzystuje się ją w przypadku przedostawania się do budynku wód gruntowych.

Wilgotne ściany? Sprawdź jaką metodę osuszania budynków wybrać

Urządzenie GPL-111

Nowoczesnym rozwiązaniem w przypadku osuszania budynków jest zastosowanie urządzenia GPL-111. Urządzenie to posiada szereg zalet takich jak: montaż, który jest szybki i prosty i można wykonać go niezależnie od pory roku; brak konieczności użycia środków chemicznych czy wykonania różnych prac budowlanych; dosyć niski koszt osuszania; długi okres gwarancji; szeroki zakres działania; oszczędność na ogrzewaniu; usunięcie brzydkich zapachów, grzybów i pleśni.

Najważniejszą zaletą jest fakt, że po osuszeniu mury nie zawilgocą się ponownie.

Usługę osuszania budynków tym urządzeniem znajdziecie na stronie OsuszanieBudynku.com

Elektroosmoza

Zalicza się do metod nieinwazyjnych. Wytwarza blokadę przeciwwilgociową. Urządzenie wytwarza pole elektromagnetyczne przez co kieruje wilgoć w stronę gruntu. Obserwuje odwrócone zjawisko osmozy. Woda wraca do gruntu, a ściany robią się suche.