3 rzeczy, które trzeba zrobić przed malowaniem ścian

Nasze porady

11-04-2022

Malowanie ścian to jeden z najszybszych i najbardziej opłacalnych sposobów na odświeżenie przestrzeni mieszkania lub domu. Ale zanim to zrobisz, musisz wykonać kilka zabiegów, aby przygotować ściany (ale nie tylko) do udanego malowania. Oto 3 najważniejsze rzeczy.

Przygotuj pomieszczenie do malowania

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest przygotowanie samego pomieszczenia. Zrobisz to przykrywając meble i podłogi, a następnie usuwając tabliczki z przełącznikami, osłony gniazdek i sprzęt elektroniczny.

Jeśli mamy taką możliwość, to należy przenieść wszystkie meble do innego pomieszczenia. Jest to najlepszy sposób, aby uchronić je przed odpryskami farby. To bardzo ważne, ponieważ samo malowanie zaliczamy do kategorii mokrych prac. Oznacza to, że znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty oraz meble narażone są na zabrudzenie - to w wielu przypadkach może być trudne do usunięcia.

3 rzeczy, które trzeba zrobić przed malowaniem ścian 

Wyczyść ścianę

Ważne jest również to, aby przed malowaniem oczyścić ścianę. Jeśli są brudne, rezultat naszych prac nie będzie zadowalający. Do oczyszczenia ściany można użyć gąbki lub miękkiej szmatki oraz wody. Kluczowe jest również to, aby przed samym nałożeniem farby upewnić się, czy jest ona całkowicie sucha.

Jeśli na ścianie znajdują się zabrudzenia, należy je usunąć za pomocą szczotki. Szczotka powinna mieć włosie o długości około 6 milimetrów być wykonana z nylonu lub poliestru. Zapobiegnie to uszkodzeniu powierzchni ściany podczas przeczesywania brudu szczotką. Po usunięciu luźnego brudu należy zmyć całą powierzchnię wodą z mydłem i dokładnie spłukać czystą wodą. Po tym konieczne jest odczekanie kilku, a czasami kilkunastu godzin, aby wyczyszczona ściana była sucha - to ważne, ponieważ nałożenie mieszanki na mokrą powierzchnie sprawi, że całość będzie wyglądała mało estetycznie. 

Przygotowanie ściany do malowania

Proces przygotowania ściany składa się z trzech etapów. Pierwszą z nich jest usunięcie ze ściany wszelkich dziur po gwoździach i innych uszkodzonych miejsc. Gdy to zrobisz, użyj szpachli oraz masy szpachlowej do naprawy tych dziur. Drugim krokiem jest wyszlifowanie powierzchni na gładko. Trzeci krok to wypełnienie wszelkich pęknięć w ścianach masą uszczelniającą. Postępując w ten sposób, stworzysz gładką i równą powierzchnią, która idealnie nadaje się do nałożenia farby.

Powyższe kroki powinny pomóc w przygotowaniu pomieszczania oraz samych ścian do malowania. Po wykonaniu tych kroków można przejść do właściwego procesu malowania - niezależnie od tego, czy robisz to samodzielnie, czy też zlecasz profesjonalnej ekipie budowlanej.

 

 

Podobne artykuły