Obróbka skrawaniem – na czym polega i jakie narzędzia wykorzystuje?

Nasze porady

14-06-2021

Obróbka skrawaniem jest jedną z najważniejszych metod kształtowania metali w celu uzyskania elementów o dużej precyzji kształtów. Za jej pomocą możliwe jest otrzymanie w krótkim czasie zróżnicowanych pod względem detali elementów, które mogą zostać przeznaczone do ściśle określonych zastosowań. Co istotne, obróbka skrawaniem znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku elementów metalowych, ale także drewnianych i wykonanych z tworzyw sztucznych.

Czym charakteryzuje się obróbka metali skrawaniem?

Metal jest materiałem, który charakteryzuje się stosunkowo wysoką twardością. Posiada wiele rozmaitych zastosowań, zarówno w codziennym życiu, jak i w przemyśle. Na bazie metali wykonuje się m. in. meble, podzespoły maszyn i urządzeń, elementy dekoracyjne, a także biżuterię i akcesoria odzieżowe. Metale, w zależności od swojego rodzaju, mogą posiadać także zróżnicowane właściwości – jedne są bardziej plastyczne w obróbce, inne kruche i delikatne, a jeszcze inne posiadają wysoką wytrzymałość mechaniczną. Ich właściwości wpływają także na stopień skomplikowania obróbki oraz warunkują to, jakie narzędzia do obróbki metali będą mogły zostać zastosowane.

Obróbka skrawaniem jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod, którym poddawane są metale. Jest ona rodzajem obróbki ubytkowej, czyli takiej, w której z metalu usuwane są zbędne elementy, tzw. naddatki. Dzięki obróbce skrawaniem możliwe jest nadanie metalowi pożądanego kształtu i wymiarów. Wykorzystywane do tego celu są specjalne narzędzia do obróbki skrawaniem, które wyposażone są w ostrza o określonej geometrii. Pozwalają one na tworzenie wiórów o określonym kształcie. Obróbka skrawaniem może być prowadzona na wiele sposobów – zaliczają się do nich m. in. toczenie, frezowanie i wiercenie.

Obróbka skrawaniem – na czym polega i jakie narzędzia wykorzystuje?

Najpopularniejsze narzędzia do obróbki skrawaniem  

Obróbka skrawaniem w nowoczesnym wydaniu jest realizowana przez maszyny CNC. Wykorzystują one narzędzia do obróbki skrawaniem, dzięki którym możliwe jest perfekcyjne wykonywanie prac w pełnej zgodzie z dostarczoną dokumentacją projektową. Narzędzia do obróbki skrawaniem możemy podzielić na kilka kategorii. Są one klasyfikowane ze względu na sposób obróbki (frezy, noże, gwintowniki, piły, ściernice itp.), rodzaj obróbki (zdzieraki i wykańczaki), sposób kształtowania (zwykłe, kształtne i obwiedniowe), napęd (ręczny i mechaniczny) oraz zastosowanie (narzędzia uniwersalne, specjalne i zwykłe).

Do najpopularniejszych narzędzi do obróbki skrawaniem zaliczają się noże, w tym tokarski, strugarski, dłutowniczy oraz wytaczak. W pracach tego typu bardzo często sięga się także po frezy walcowe, czołowe, tarczowe i kątowe. Maszyny CNC zapewniają osiąganie najlepszych rezultatów prac oraz perfekcyjnych kształtów. Za ich pomocą można wykonać idealnie powtarzalne elementy, które mogą zostać bezpiecznie wykorzystane jako elementy konstrukcyjne pojazdów, maszyn i innych przedmiotów codziennego użycia. Precyzyjna obróbka metali nie może się jednak obyć także bez wykwalifikowanych pracowników, którzy czuwają nad jej przebiegiem oraz dokonują wymiany narzędzi w zależności od potrzeb.