Betonowe donice - Sprawdź jak je zrobić samemu!

Nasze porady

01-06-2020

Ciekawym dodatkiem dekoracyjnym, który możemy stworzyć samodzielnie, są betonowe donice. Z pewnością ich wykonanie da nam satysfakcję, a ciekawy design upiększy każde wnętrze. Wykonanie takich donic wbrew pozorom nie jest trudne, a w tym tekście przedstawiamy krok po kroku jak wykonać tego typu akcesoria. Podpowiadamy też, jak możemy je udekorować i zaaranżować.

Betonowe donice - Sprawdź jak je zrobić samemu!

 

Jak wykonać betonową donicę?

Cały proces tworzenia betonowych donic rozpoczynamy od skompletowania odpowiednich materiałów. Przygotować musimy worek wylewki betonowej, olej słonecznikowy, dwie formy pasujące do siebie kształtem — jedną mniejszą i drugą większą, rękawice ochronne, łopatkę i wiaderko do mieszania betonu oraz obciążnik np. kamień. Pierwszym krokiem tworzenia donic jest przygotowanie form. Możemy tworzyć je z wielu materiałów takich jak karton, plastikowe opakowania czy stare garnki. Większa forma musi mieści w sobie mniejszą i mieć ok. 5 cm odstępu. Następnie należy przygotować wylewkę betonową zgodnie z zaleceniami producenta. Nie możemy zapomnieć również o posmarowaniu form olejem. Samo przygotowanie wylewki polega na stopniowym dodawaniu wody. Możemy też do masy dodać kolorowego szkła lub brokatu, aby nadać masie niepowtarzalny charakter. Kolejnym i najważniejszym krokiem jest wlanie masy betonowej do większej formy. Warto zapełnić formę w połowie, aby płynny beton nie wyciekał podczas umieszczania mniejszej formy. Tą należy włożyć do większej i dociskać do takiego momentu aż nie uzyskamy pożądanej grubości dna. Pozostałe wolne miejsce na bokach należy uzupełnić masą betonową i wyrównać kielnią. Schnięcie betonu powinno potrwać ok. 2 dni.

 

Dekoracja donic

Jeśli mamy już stworzone betonowe donice, warto je również udekorować. Choć sam beton wygląda estetycznie i będzie pasował do wielu aranżacji wnętrza, ciekawym pomysłem jest pomalowanie go farbami. Mogą być to wzory abstrakcyjne lub równomierne. Donice możemy pomalować również na jednolity kolor. Wszystkie nierówności powinniśmy wyrównać drobnym papierem ściernym, aby donica była dopracowana.

Podobne artykuły