Jak wybrać kolor elewacji?

Wykończenia

01-10-2022

Właściwe dobranie kolorów elewacji może nawet ukryć niedociągnięcia projektu. Z drugiej natomiast strony uwydatnia główne zalety, a przy okazji uwidacznia charakter budynku - subtelny lub bardziej wyrazisty. O grę kolorów dba się nie tylko w pomieszczeniach, ale liczy się również strona zewnętrzna.

Idealny wygląd elewacji

Kolor elewacji powinien pasować do najbliższego otoczenia, a na pewno nie odbiegać od niej za bardzo. Całość musi być na pewno przemyślana i zapewnić dobre dopasowanie do siebie wszystkich detali. Często warto spojrzeć nieco dalej i obserwować wybór sąsiadów w tym zakresie, domy na jednym osiedlu, zachowane w tej samej kolorystyce tworzą ładny widok. Zdecydowanie odradza się jaskrawe barwy, takie jak oranż, czy fiolet. Nie mają one nic wspólnego z naturalnym otoczeniem w bliskim sąsiedztwie domu. Zgodnie z powszechnie panującą opinią jasne kolory służą powiększaniu optycznemu budynków. Ciemne kolory często stapiają się z otoczeniem, co po prostu nie wygląda atrakcyjnie. W budynkach niższych, przysadzistych można postawić na wyróżniające się akcenty, w takich przypadkach detale mogą poszerzyć pod względem optycznym cały budynek.

Jak wybrać kolor elewacji?

Kolor elewacji i dachu

Podczas podejmowania decyzji odnośnie koloru elewacji bierze się pod uwagę barwy innych elementów budynku. Chodzi między innymi o pokrycie dachowe, drzwi oraz ramy okienne. Nie mogąc się do końca zdecydować na kolory warto poprosić o przygotowanie wizualizacji przez pracownię architektoniczną. Wówczas można najbardziej świadomie dokonać wyboru najbardziej pasujących barw. Dachy często mają brązowy kolor, dopasowanie barwy elewacji ma sens, ale wyłącznie ciepłe odcienie. Dobrze może wyglądać karmelowy, beżowy, piaskowy, ewentualnie złamana biel. Z pewnością do śnieżnobiałego koloru należy podejść z dużą ostrożnością, ponieważ kontrast z brązowym dachem może za bardzo rzucać się w oczy. Należy unikać ponadto pomarańczowe i żółte kolory, zdecydowanie lepiej zaprezentują się pastele. Wszystkie powyższe zależności warto wziąć pod uwagę.

Podobne artykuły