Prawidłowo wykonana hydroizolacja pozwala uniknąć ryzyka zalania mieszkania sąsiada oraz zniszczenia łazienki pod wpływem oddziaływania wody i wilgoci. Oto, jak ją wykonać w kilku prostych krokach.
Hydroizolacja łazienki – dlaczego warto ją wykonać?
Łazienka jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na działanie wilgoci. Z tego powodu należy bardzo starannie podejść do hydroizolacji, dzięki której unikniemy przykrych następstw związanych z podwyższoną wilgotnością, działaniem bakterii i grzybów oraz korzystaniem z prysznica bez brodzka.
Hydroizolacja zabezpieczy posadzkę przed przenikaniem wody przez fugi, zadba o bezpieczeństwo ścian oraz umożliwi bezpieczne i spokojne korzystanie z łazienki. Do jej realizacji potrzebujemy następujących akcesoriów: gruntu, zaprawy, folii w płynie, kołnierza uszczelniającego i taśmy uszczelniającej.
Hydroizolacja łazienki w kilku prostych krokach
W pierwszej kolejności należy zadbać o przygotowanie podłoża, oczyścić je, sprawdzić jego twardość oraz usunąć elementy ruchome. Ubytki po nich wyrównujemy zaprawą wyrównującą. Następnie należy zagruntować powierzchnię za pomocą gruntu, który nakładamy na oczyszczoną posadzkę za pomocą wałka lub pędzla w 2 warstwach. Po 2 godzinach należy założyć taśmę i kołnierz uszczelniający w miejsca styku podłogi ze ścianą, narożników oraz wylotu instalacji. Taśmę i kołnierz mocujemy do posadzki i ścian za pomocą folii w płynie.
Kolejnym krokiem jest wykonanie hydroizolacji za pomocą folii w płynie, którą nakładamy za pomocą wałka lub pędzla malarskiego. W celu osiągnięcia optymalnych rezultatów warto położyć dwie warstwy folii – pierwszą mocno wetrzeć w podłoże, aby wniknęła we wszelkie nierówności i ubytki, a drugą zaaplikować po 3-4 godzinach nakładając ją prostopadle względem kierunku aplikacji pierwszej warstwy. Po wykonaniu hydroizolacji można przystąpić do klejenia na niej płytek pamiętając, aby odczekać ok. 12 godzin od położenia ostatniej warstwy folii w płynie. Płytki należy kłaść ostrożnie, aby nie uszkodzić świeżej warstwy hydroizolacyjnej.